Zmiany w podatku VAT od 1 lipca 2020 r. – wyższa stawka VAT na ośmiorniczki i krewetki, niższa na pieluchy i owoce tropikalne

Pierwotnie, nowe stawki podatku VAT miały obowiązywać już od kwietnia 2020 roku. Jednak ze względu na stan pandemii, rząd zdecydował o przesunięciu wprowadzenia zmian na 1 lipiec 2020 r.

Autor: JOTPEK

Biuro rachunkowe, księgowość, pełne księgi, kadry i płace, KPiR, ewidencja, ryczałt, indywidualna działalność gospodarcza, KRS, ZUS, PFRON

Od 1 lipca 2020 r. wchodzi w życie ważna zmiana w zasadach dotyczących stawek podatku od towarów i usług (VAT). Na mocy art. 63. Ustawy o COVID-19, od 1 lipca 2020 r.:

I. System klasyfikacji towarów na potrzeby podatku VAT – PKWiU zostaje zastąpiony Nomenklaturą Scaloną (CN). Jest to jeden z elementów nowej matrycy stawek VAT; nie zmieniają się natomiast przepisy w zakresie obowiązku umieszczania CN na fakturach VAT – umieszczanie CN na fakturach sprzedaży, podobnie jak to miało miejsce w przypadku PKWiU, nie jest obowiązkowe.

II. Zmianie ulegają stawki podatku VAT:

  1. Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – obniżka z 8% do 5%; tym samym w/w produkty zostaną objęte taką samą stawką jak wszystkie inne owoce.
  2. Ujednolicenie stawki VAT na pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka – wszystkie w/w wyroby zostaną objęte 5% stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5%, 8% i 23% w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
  3. Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – obniżka z 8% do 5%.
  4. Musztarda, słodka paprykę (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – obniżka stawki VAT z 23% do 8%..
  5. Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – ujednolicenie i objęcie wszystkich w/w kategorii produktów 5% stawką (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23% stawką VAT).
  6. Żywność dla niemowląt i małych dzieci, artykuły higieniczne (podpaski, tampony, pieluchy), a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – obniżka z 8% do 5%.
  7. Niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. kurkuma, kmin i szafran) – wzrost z 5 do 8%.
  8. Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (tj. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawanych w placówkach gastronomicznych, których składnikiem będą wymienione owoce morza – wzrost z 5 do 23%.
  9. Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23%.
  10. Drewno opałowe – wzrost z 8 do 23%