Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza (działalność indywidualna) jest najprostszym rodzajem firmy. Nazywana jest często samozatrudnieniem i może być założona wyłącznie przez osobę fizyczną. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarcze jest najbardziej odpowiednią formą działalności dla drobnego biznesu.

Autor: JOTPEK

Biuro rachunkowe, księgowość, pełne księgi, księgi handlowe, kadry i płace, książka przychodów i rozchodów (KPiR), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa, zakładanie działalności gospodarczej, zakładanie spółki z o.o., likwidacja spółek, wnioski do urzędu pracy, deklaracje VAT, podatek CIT, podatek PIT, JPK, jednolity plik kontrolny, KRS, ZUS, PFRON

Powiązane tematy:

Obszar działania biura rachunkowego obejmuje Lubań, Bolesławiec, Jelenia Góra, Lwówek, Zgorzelec, Złotoryja, Kamienna Góra, Nowogrodziec, Gryfów Śląski, Szklarska Poręba oraz inne okoliczne miejscowości

Jednoosobową działalność należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do CEIDG może się wpisać wyłącznie osoba fizyczna (nie może być nią osoba prawna np. spółka). Każda działalność musi mieć swoją nazwę (firmę). W przypadku wpisu do CEIDG, twoją nazwą (firmą) jest co najmniej imię i nazwisko. Osoba fizyczna prowadząca działalność posiada zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądową i procesową. Do prowadzenia jednoosobowej działalności nie trzeba sporządzać żadnych umów. Nie jest wymagany minimalny kapitał.

Pod względem księgowym, założenie i prowadzenie działalności gospodarczej wymaga sporów nakładów pracy. Prawidłowe wypełnienie wniosku o wpis do centralnej ewidencji gospodarczej jest dopiero pierwszym krokiem. Co prawda, w ostatnich latach procedura zakładania firmy została uproszczona (m.in. nie trzeba składać już osobnych wniosków do ZUS i Urzędów Skarbowych), ale już jej prowadzenie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W teorii, sprawy okołobiznesowe związane z prowadzeniem księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej, nie powinny zajmować przedsiębiorcy więcej niż kilka godzin miesięcznie. Uzyskanie takiego wyniku, bez pomocy wyspecjalizowanego w prowadzeniu KPiR biura rachunkowego, jest w zasadzie niemożliwe. Nawet przy niewielkiej ilość faktur kosztowych czy przychodowych, przedsiębiorca obłożony jest obowiązkami sprawozdawczymi, które skutecznie odciągną jego uwagę od prowadzenia core-biznesu. 

Co JOTPEK może dla Ciebie zrobić

Biuro rachunowe JOTPEK oferuje swoim Klientom wsparcie przy zakładaniu działalności gospodarczej. Pomagamy w wypełnić wniosek do CEIDG, przygotowujemy politykę rachunkowości, ustalamy konta rozrachunkowe. Najczęściej, wsparcie przy zakładaniu działalności gospodarczej stanowi dodatek do naszych kompleksowych usług księgowych, w tym prowadzeniu KPIR dla nowo powstałych podmiotów.